V souladu s planetou: co děláme pro udržitelnost?

Neradi kážeme vodu a pijeme víno. Tvoříme ekosystém kontaktů a příležitostí, ale také udržitelné prostředí, ve kterém se cítíme dobře. Šetrné zacházení se zdroji patří k myšlence coworkingu a síti Impact Hub od samého začátku. Jak konkrétně se snaha o lepší životní prostředí propisuje do každodenního chodu našich prostor? Co děláme nad rámec běžného třídění odpadů a užívání rostlinného mléka? Necháme vás nahlédnout pod pokličku. 

Jdeme s kůží na trh

Víte, co učíme projekty v akceleraci? Že je potřeba před novými plány dobře zrevidovat současný stav a že je vždy ku prospěchu konzultovat to podstatné s odborníky. Proto jsme se ani my nepustili bezhlavě do provozních úprav, dokud neproběhly vnější audity. Od CO2 Positive jsme si nechali udělat výpočet uhlíkové stopy každého zaměstnance, od podílu na vytápění přes dopravu do práce až po produkci odpadu. A Zero waste audit od Envirostyl nám pomohl vychytat třeba množství košů na směsný odpad, používání neběleného papíru do tiskáren i na toaletě nebo minimalizaci jednoporcových balení potravin (například cukru nebo medu) pro naše zaměstnance i klienty. 

Víte, jaká je vaše uhlíková stopa? Spočítejte si to jednoduše kalkulačkou.

Od svítidel po fotovoltaiku

Největší ekologickou výzvou pro firmu, která nabízí prostory k práci a pořádá eventy, jsou energie. Naše kroky v tomto směru byly jasné – v největším open space prostoru jsme všech 40 kusů výbojkových svítidel repasovali na LED variantu. Reálně to znamená úsporu 100 000 Kč ročně a jako příjemný bonus také eliminiaci nežádoucího tepla generovaného nevhodnými žárovkami. V roce 2020 jsme se pak odhodlali k největší investici a na střechu celého brněnského objektu instalovali fotovoltaickou elektrárnu. Sluneční energie je považována za jeden z obnovitelných zdrojů a byl to pro nás logický krok. Zvolili jsme variantu o výkonu 85 kWp bez bateriového úložiště a z výsledků jsme zatím nadšení. Ve slunné dny FVE téměř zcela pokrývá naši denní spotřebu, celkem pak naše fotovoltaická elektrárna vyrobí ⅓ veškeré spotřebované energie. Navíc nám pokrytí střechy panely pomohlo v létě snížit teplotu uvnitř budovy. Zbytek energie čerpáme z obnovitelných zdrojů prostřednictvím Nano Energies. Na spolupráci si ceníme, že jejich konzultanti pomáhají v první řadě spotřebu optimalizovat a šetřit zdroje tam, kde to jde, a teprve pak až nezbytné množství dodávat. 

Komunikace dělá víc než koš

Odpadové hospodářství a jeho nastavení je nejvíce očividná a zároveň nejsnazší oblast, kterou může v oblasti udržitelnosti praktikovat každý z nás. U nás je třídění odpadu důležitou součástí společných prostorů. K třídění odpadu se snažíme přistupovat aktivně, kromě košů pro různé druhy odpadu (včetně BIO) u nás proto najdete i navigaci. Vysvětluje, jak využití tříděného odpadu co nejvíc usnadnit. Stejně důležité jako chuť třídit, je totiž i povědomí o tom, jak to dělat správně –  sešlapovat plasty a kartony, obaly nevymývat, ale zbavit zbytků jídla, vědět, kam patří použitá papírová utěrka nebo obal od tyčinky. 

My se ale navíc snažíme, aby odpad v ideálním případě vůbec nevznikal. Většinu nápojů na baru proto najdete ve skle nebo dalších vratných obalech, na vodu v pet lahvích nebo kelímcích u nás nenarazíte. V nabídce jídla dáváme přednost lokálním produktům od malých dodavatelů s důrazem na vegetariánské a veganské varianty. To platí samozřejmě i pro vlastní akce, které  pořádáme, nebo pro catering, který zajišťujeme při pronájmu našich prostor. 

Největší díky jde za komunitou

Jedna věc je naše nastavení, druhá věc je spolupráce členů, ambasadorů a partnerů, bez kterých bychom pozitivní změnu budovali jen stěží. Největší přesah a přínos planetě totiž vzniká tam, kde spojíme síly. Třeba v rámci Challenge Labu, kde jsme vytvořili podmínky k designování nižší uhlíkové stopy potravin nebo ke snížení vyhozeného bioodpadu. Také v programu ClimAccelerator Beyond podporujeme inovace, které nemají obdoby: třeba projekty ropecult a Dropp společně zachrání až 9 tun druhotného sportovního materiálu ročně. A je toho mnohem více. Navíc u nás firmy i jednotlivci, které řeší dopad na životní prostředí, mají vždy zelenou – snažíme se jim vycházet vstříc sníženým nájmem a dalšími výhodami. 

Ohleduplnost k planetě a podpora udržitelnosti životního prostředí pro nás zkrátka není úsilí, ale přirozenost. Máme velkou radost, že se nám s vámi, kteří naše služby využíváte, daří respektovat a inspirovat se navzájem. A pokud ještě nejste součástí naší udržitelné komunity a chcete být, ozvěte se.  

Zpět na všechny příběhy