Jak na parádní kávu v kanclu?

V Hubu je to jednoduché. Na baru je kávovar, stačí stisknout tlačítko a kávu máte za pár sekund v hrníčku. Pro většinu z vás je přesně to, co chcete, bez zbytečných řečí. Pokud se ale mezi vámi najdou tací, kteří by se rádi dozvěděli více, pomůže Aleš Pospíšil z European Coffee Trip. Ve své Hubí kanceláři má vlastní “kávovou laboratoř”, kde zkouší nejrůznější kávy i přístroje doslova z celého světa. A v jeho článku se dozvíte, jak na neodolatelnou kávu, ať jste kdekoli. 


Co všechno potřebujeme

Připravit si kávu je vlastně jednoduché. Stačí vzít dobrou surovinu (čerstvou kávu), dobré nástroje (mlýnek a kávovar) a mít horkou vodu. Níže naleznete několik ověřených tipů a rad, jak tohle všechno správně vybrat.

1. Káva

Tady se dostávám na tenký led. Co kávičkář, to názor, jaká je nejlepší káva (italská?) a jak má správně chutnat (pořádně silná a hořká?). Není mým cílem vyvracet mýty spojené s kávou (protože nejlepší káva je ta, co vám chutná, jak říká motto mé oblíbené kavárny MAME v Curychu), ale spíše ukázat kritéria, která vám pomůžou při jejím výběru.

Co chci o kávě vědět, než si ji koupím a připravím?

  • Kdy byla upražená (chcete-li mít čerstvou kávu, ideální je spotřeba do měsíce od napražení).
  • Zda je prodávaná zrnková (káva si uchová nejvíc chutě a aromat, pokud ji nameleme těsně před přípravou).
  • Země původu (stejně jako u vína, různé geografické oblasti produkují kávu s charakteristickou chutí; čím víc o kávě v pražírně ví, tím větší šance, že bude dobrá).
  • Vůně (káva je ovoce, i po napražení by měla příjemně vonět).

Bohužel výběrovou kávu zatím v supermarketu nekoupíte, ale skvělou zprávou je, že v ČR už existuje spousta malých i větších pražíren kávy, které se soustředí na kvalitu. Jejich přehled můžete najít na webu European Coffee Trip (vyberte „roasters“). Pokud bych měl konkrétně doporučit pro různé regiony: Praha (Doubleshot, Dos Mundos), Brno (Rebelbean, Fiftybeans), Olomouc (Kikafe), Liberec (NORDBEANS), Ostrava (CØKAFE Coffee, Fathers Coffee Roasters).

2. Mlýnek

Abyste v kávě uchovali co nejvíc chutí a aromat (přičichnutí k čerstvě namleté kávě je mojí nejoblíbenější částí kávového rituálu), doporučuji kupovat zrnkovou kávu a těsně před přípravou ji namlít. Hlavními kritérii pro výběr jsou: kvalita mletí, pohon, váha a cena.

5 ručních mlýnků v mém seznamu:

  • Lodos Temp – nízká cena, nízká kvalita (cena 299,- Kč).
  • Hario Mini Mill Slim – nižší kvalita mletí, nižší cena a váha (cena 684,- Kč).
  • Rhinowares Mini – průměrná kvalita mletí, nízká váha a skvělá skladnost (cena 1149,- Kč).
  • Timemore C2 nebo Slim – vyšší kvalita mletí, rozumná cena, malé rozměry a váha (cena 2199,- Kč).
  • Comandante C40 MK3 Nitro Blade – extrémně vysoká kvalita mletí, vysoká cena, vyšší váha (cena 5590,- Kč).

Pro porovnání rozdílů mezi levnými a dražsími ručními mlýnky se můžete podívat na naše srovnávací video.

3 elektrické mlýnky za rozumnou cenu:

Z vlastní zkušenosti doporučuji na mlýnku nešetřit. Hned po kávě je to druhá nejdůležitější součást procesu přípravy kávy, která je ovšem i v některých kavárnách opomíjená.

3. Voda

Asi vás nepřekvapím faktem, že káva je vlastně z 98 % voda. Ze zrnka kávy se do vody dokáže rozpustit až 30 % jeho objemu, ale chuťově je příjemná od 18 do 23 %. Pokud se rozpustí méně, káva bude podextrahovaná a nepříjemně kyselá, v opačném případě bude přeextrahovaná, hořká a trpká.

Samotnou extrakci ovlivňuje mnoho faktorů, ale u vody nás zajímá kromě její čistoty a pitnosti především objem rozpuštěných minerálů. Čím víc minerálů ve vodě (tvrdá voda), tím méně kávy se dokáže rozpustit – a naopak. Zajímavým srovnáním je připravit si kávu z různých vod – například kohoutkové, filtrované (filtrační konvice), destilované a balené. Určitě poznáte rozdíl.

A poslední věc, káva by se neměla zalívat přímo vařící vodou. Raději se doporučuje okolo 93 °C.

Vyberte si správný kávovar

Existuje nepřeberné množství způsobů jak si kávu připravit. V tomto přehledu jsem  se soustředil na metody, které nabídnou nejlepší poměř mezi náklady a kvalitou výsledného šálku kávy. Jelikož není kancl jako kancl a někdy přijde i návštěva, rozdělil jsem kávovary podle objemu kávy, který jsou schopný připravit na jedno použití.

Hrníček kávy – AeroPress (200 – 250ml)

AeroPress je jeden z nejuniverzálnějších nástrojů, který je levný, lehký, nerozbitný a jednoduše se čistí. Jeho tvůrce, Alan Adler, ho vynalezl právě proto, aby si mohl připravit jednoduše a rychle svůj hrníček kávy. Milovníci kávy si AeroPress rychle oblíbili a od roku 2008 se pravidelně koná i mistrovství světa v přípravě kávy jeho pomocí. Je tak populární, že jsme se rozhodli o tom, jak se mu podařilo dobýt svět, natočit dokument AEROPRESS MOVIE.

AeroPress  jsme vyzkoušeli s pražičkami z Vertical Coffee dokonce v parku v Budapešti. Samy mají kávy nejraději v přírodě a můžete se podívat, jak celý proces přípravy kávy v parku vypadá. Pokud vás zajímají i další možnosti, můžete vyzkoušet například původní recept samotného vynálezce, který vytvoří kávový koncentrát a ten potom naředí dle chuti.

Přišla mi návštěva – V60 (200 – 500 ml)

Překapávač V60 od japonské firmy Hario je v naši kanceláři využívaný asi nejčastěji. Jednoduše s ním připravíte 1 – 3 šálky kávy za přibližně 3 minuty, což je ideální na ranní meeting i po obědovou kávičku.

Existují 2 modely V60-01 a V60-02, které vám předurčí objem kávy, který s nimi na jedno zalití připravíte. Obecně platí, že na 1 litr vody potřebujete 60 gramů kávy.

Oproti AeroPresssu už musíte přesněji odměřovat váhu kávy i vody.  Také správné zalévaní kávy je obtížnější, protože jím přimo ovlivňujete rychlost extrakce a tím i chuť výsledné kávy. Nejčastějí se proto používají konvice s tzv. husím krkem, které vám umožní vše řídit a kontrolovat.

Do přípravy kávu v tento moment vstupuje už velké množství parametrů, ale nejlepší je upravovat hrubost mletí. Nastavit jemnější mletí (pokud bylo prolití moc rychlé a káva je pro vás slabá a spíše kyselá) nebo nastavit hrubší mletí (pokud bylo prolití moc pomalé a káva je pro vás silná a spíše trpká a hořká).


Káva pro celý kancl – Moccamaster (500 ml – 1 250 ml)

Pokud je vás v kanclu víc nebo prostě potřebujete hodně kávy, nejlepší variantou je Moccamaster. Kávovar, který byl navržen a vyroben už v 60. letech, je stále jeden z nejprodávanějších a nejuznávanějších na světě. Navíc je vyroben v Evropě – v malém městečku Amerongen ve středu Nizozemska. My jsme továrnu Moccamasteru navštívili v létě a tak můžete i nahlédnout, jak se kávovar vyrábí.

Proces je velmi jednoduchý a za 3 – 4 minuty už byste měli mít překapanou kávu. Celý postup si ještě můžete prohlédnout v našem videu.

Ale já chci espresso!

Jako bych vás slyšel. Milovníky espressa a capuccina, kteří nad filtrovanou kávou opovrhují nos. Sám mám rád ranní cappucino a po obědové espresso, ale přestože v kanceláři espresso mašinu máme, zapínáme ji jen výjimečně.

Moje první rada zní, než se pokoušet o espresso v kanceláří, zajděte si raději do dobré kavárny. Bude to levnější a pohodlnější. A pokud vám to přeci jen nedá, napište nám nebo se za námi stavte – rádi se s vámi podělíme o další doporučení i kávové zážitky.


Autorem článku je Aleš Pospíšil, jeden ze zakladatelů European Coffee Trip.

Zpět na všechny příběhy