Online terapii už vyzkoušeli i ti, kteří se jí předtím vyhýbali, říká zakladatel Terap.io

Je online terapie stejně hodnotná jako ta tváří v tvář? Považujeme docházení na terapii stále za stigma? A jak vůbec poznáme, že je čas ji vyzkoušet? 

Podle dat Národního ústavu pro duševní zdraví se od počátku pandemie ztrojnásobil počet lidí s depresemi a sebevražednými myšlenkami a dvojnásobně přibylo lidí s úzkostnými poruchami. Když mají poradny zavřeno, řešení nabízí online terapeutická platforma Terap.io. Její spoluzakladatel Chádí El-Moussawi vysvětluje, proč je dobré zkusit terapii, i když nemáte vážné problémy.

 

V poslední době se mluví o tom, že během koronavirové krize výrazně přibývá lidí s duševními problémy. Jak poznáme, že na naše problémy už sami nestačíme a měli bychom vyhledat odborníka? 

Nejsem psychoterapeut, takže budu vycházet z vlastní zkušenosti, která dovedla na terapii mě. Já osobně jsem se cítil v ten moment beznadějně, míchala se ve mně spousta negativních pocitů – od smutku, po vztek a rozčarování. Obecně může člověk vyhledat pomoc psychoterapeuta ve chvíli, kdy si nedokáže odpovědět na otázky, které ho trápí a působí mu nějaké nepohodlí. Může se jednat o konkrétní situaci, které aktuálně čelí, nebo to mohou být dlouhodobější problémy, které mají dopad na jeho život, vztahy s ostatními. Ale terapie může často být i preventivní nástroj, aby věci nedošly do stavu, ze kterého již není návratu.

Dnes je kvůli koronaviru pro spoustu lidí jedinou možností online terapie. Jaké jsou její hlavní výhody?

Online forma terapie má spoustu výhod. Jednou z nich je určitě pohodlí, kdy za terapií nemusíte nikam jezdit. Můžete si vybrat ze širšího počtu terapeutů, ne jen těch, kteří své služby nabízejí ve vašem okolí. Člověk si také může zvolit styl komunikace – video, audio, chat a díky tomu pracovat tempem, které je mu příjemné. Zároveň je tento způsob terapie více anonymní, což může být pro řadu lidí důležité.

Je naopak typ lidí, pro které není online terapie vhodná?  

Určitě, týká se to zejména těch, kteří mají vážnější psychické poruchy jako jsou těžké formy deprese, nebo schizofrenie. Někomu pak může vadit absence neverbální komunikace.

Jak se proměnil zájem o vaši službu během koronavirové krize?

Covid-19 významně změnil pohled na online terapii jako takovou. V situaci, kdy se terapeuti a klienti nemohli setkávat tváří v tvář, si online terapii vyzkoušelo spoustu těch, kteří by do té doby o této formě ani neuvažovali.  My v Terap.io jsme zaznamenali větší zájem klientů i terapeutů. Měsíčně rosteme dvakrát až třikrát oproti situaci před covidem.

Je s online terapií dlouhodobě spojený nějaký mýtus, který byste chtěli vyvrátit? 

Rádi bychom, aby byla online terapie veřejností považovaná za plnohodnotný způsob terapie. Neustále se vede debata, jestli je online terapie stejně účinná jako klasická terapie tváří v tvář. Studie ve světě přitom potvrzují, že tomu tak opravdu je. Samozřejmě je potřeba brát v potaz závažnost klientova problému, ale obecně je účinnost online terapie prokazatelná a v některých případech může být dokonce ještě účinnější než ta fyzická.

Co je cílem vaší nedávno proběhlé kampaně #chodimnaterapii? Je terapie v Česku pořad tabu? 

Od chvíle, kdy vznikl nápad založit Terap.io, byl jedním z našich cílů dosáhnout toho, že terapie bude ve společnosti vnímána naprosto stejně jako třeba návštěva zubaře nebo cvičení ve fitku. Situace v Česku se v posledních letech zlepšuje a více lidí se nebojí říct, že někdy chodilo k terapeutovi, ale stále se jedná o jednotky procent. To bychom chtěli pomoct změnit a více se přiblížit k trendům na západ od nás. I díky této kampani jsme chtěli rozšířit povědomí o psychoterapii a ukázat, že #choditnaterapiijenormální. Do kampaně se zapojilo, i díky influencerům, kterým bylo toto téma blízké a sami se ke kampani přihlásili, několik tisíc lidí a vybralo se přes 80 tisíc korun. Ty jsme předali organizaci Nevypusť duši, která se destigmatizaci péče o duševní zdraví dlouhodobě a skvěle věnuje.

Zájem o vaši službu stále roste. Co dalšího se v Terap.io děje?

Nedávno jsme oslavili rok od své existence a za tu dobu jsme udělali spoustu významných pokroků – jak po produktové stránce, tak z pohledu růstu firmy. Zároveň pracujeme na dalších službách, nedávno jsme například začali nabízet online terapie do firem. Nicméně náš hlavní cíl se nemění – chceme pomáhat tomu, aby se klient a terapeut mohli soustředit na to co je nejdůležitější, a to je terapie samotná. A nejvíce nás samozřejmě těší to, když naše služba někomu pomůže. To je totiž přesně ten důvod, proč jsme Terap.io založili.

Inspirovala vás slova zakladatele Terap.io? Máte vlastní projekt, kterým chcete pomáhat druhým? Jste mladý a nadšený tým, který chce stejně jako Terap.io měnit svět? Přihlašte se do dalšího ročníku Social Impact Award!

Terap.io na MashUpu:


Zpět na všechny příběhy