Nápad, jak podnikat, může vzniknout i díky nemoci

Projekt BeetFiT vznikl, když jeho zakladatel Pepa Plíhal onemocněl. Rok se nevědělo, co přesně mu je, chodil na jedno vyšetření za druhým. Byl unavený, malátný a stále se to zhoršovalo. A pak lékaři náhodou přišli na to, že má v játrech přemnožený cytomegalovirus. Máme ho v sobě všichni, ale jeho játra se s tím nezvládla porvat. Imunitní systém tak začal Pepu zpomalovat, aby měl čas si s virem poradit. Nastoupil únavový syndrom a permanentní kocovina. Na několik měsíců.

Změna je život

Lékaři nasadili Pepovi léky, které moc nezabíraly. Až se ho ujala jeho kamarádka z Británie, specialistka na celostní medicínu, která mu udělila zásadní radu: “Musíš kompletně změnit životní styl. Především to, co a jak jíš. Všechno to, co a jak děláš.” Za tři měsíce obrovského úsilí se jí podařilo Pepovy laboratorní výsledky vrátit do normálu a on se po dlouhé době cítil skvěle. Nicméně změnit něco, na čem Pepa pečlivě pracoval 35 let, to rozhodně nebyl jednoduchý úkol.

Předchozí zkušenosti

Protože se Pepa pohybuje profesionálně přes 15 let v oblasti zdravotnických informačních systémů, věděl, že spousta té práce, kterou pro něj kamarádka dělala, by se dala zautomatizovat, zjednodušit, zpřístupnit. Rozhodl se, že jí pomůže takový systém vytvořit. Aplikaci, která usnadní práci specialisty s klientem. Klient si v aplikaci může najít potřebného odborníka (výživového poradce, nutričního terapeuta, fitness trenéra, osobního trenéra, fyzioterapeuta, psychoterapeuta, lékaře atp.), může se s ním spojit a dál společně pracovat a komunikovat pomocí aplikace. Specialistovi zajistí neustálý především přehled nad klientem a jeho možnou podporu a motivaci – kdykoliv, kdekoliv.

Ověření v 100DC

Pepa se do Impact Hub 100-day Challenge (100DC) přihlásil především proto, aby si ověřil, že projekt připadá smysluplný nejenom jemu, ale také nezávislým. Zároveň ho chtěl podrobit křížové palbě a odhalit na něm slabiny. Ačkoliv při 100DC normálně pracoval a měl doma půlročního syna. Přesto tomu chtěl věnovat naprosté maximum času. Vstával ve čtyři ráno a usínal po půlnoci, tak aby všechno stíhal a dokázal ze 100DC dostat maximum. Mentorem se mu stal skvělý David Žvak, s nímž Pepa mohl kdykoli cokoli konzultovat. Ze společných setkání měl vždycky dobrý pocit, přesto zažíval během akcelerace i těžké chvíle, kdy chtěl všeho nechat. Největším úskalím bylo asi hledání vývojářské firmy, která by za dostupné peníze byla schopná takovou aplikaci postavit. Nicméně energie Hubu a lidí v něm údajně Pepovi pomáhala vrhnout se do svého projektu znovu.

Hub jako podpora

Po skončení 100DC, kdy Pepa získal titul největšího bojovníka, několik měsíců stagnoval, protože bylo náročné zajistit vývoj aplikace. Opět se dostavilo ono beznadějné období. Hub ale pozval Pepu na závěrečnou bránu dalšího běhu 100DC, kde měl prezentovat, kam se s projektem posunul. Měl za úkol motivovat ostatní. A toto postrčení, stejně jako hromada nových kontaktů, Pepovi nakonec pomohli postavit vlastní tým nezávislých vývojářů a aplikaci dotáhnout. BeetFiT ktuálně funguje v testovací verzi a pracuje se na dalším vývoji. Pepa získal první testovací uživatelé a projekt je díky tomu v plném proudu. Na podzim letošního roku by měla být spuštěna plná verze a příští rok je v plánu expanze do dalších zemí Evropské Unie.

Program 100-day Challenge bych doporučil každému, kdo to s projektem, ať je jakýkoli, myslí vážně. Tento program mu poskytne příležitost podívat se na projekt ze všech stran a zhodnotit, zda má smysl, kde je potřeba přidat, kde jsou slabiny a kde jsou příležitosti. Hub je nabitý energií, která umí projekty posunout správným směrem. Ani na vteřinu jsem nelitoval. 100DC můj projekt vytáhl z nuly až k měsíci,“ shrnuje Pepa.


Více o programu a dalších příbězích úspěšných najdete na stránkách 100dc.impacthub.cz. Buďte s námi v obraze! 

Zpět na všechny příběhy