Svobodný a obklopený čajem

Kuba Ludwig nevěděl, proč s ním chceme dělat rozhovor. Prý je úplně obyčejný ajťák. Právě naopak. Pro Hubí tým vytvořil ve volném čase užitečnou aplikaci, co šetří práci, je vtipný a umí velmi poutavě hovořit o čaji. Od výhod freelancerů a parkování jsme se dostali až k diskuzi o jeho e-shopu Čajomat.

Do Hubu se dostal Kuba Ludwig spolu s firmou Mathesio, pro kterou zpracovává některé zakázky. Není jejich zaměstnancem, protože si rád udržuje možnost volby. Už od studií si vybíral jen ty projekty, které ho baví. O práci v korporátu nepřemýšlí, i kdyby dostal bůhví jak obscénní hromadu peněz. „Hledám jiné hodnoty – chci dělat věci, které mě naplňují a mají smysl. Být na volné noze má i své nevýhody, ale tu svobodu bych neměnil.“

Logická řešení pro bono

Jako smysluplnou vidí Kuba i pomoc brněnskému Hubímu týmu. Nejprve jim vylepšil původně předpotopní registraci pro členský oběd. „Jednou jsem si všiml, jak holky s registrační tabulkou pracují. Po řádcích počítaly počet porcí a pak složitě kalkulovaly, kolik bude co stát. Říkal jsem si, že je to zbytečná ztráta času, a tak jsem jim o pár dní později představil novou tabulku se spoustou vzorců, které všechno sčítaly automaticky. Soubor už jsem musel několikrát opravovat, ale za tu jejich radost to stojí,“ směje se Kuba.

No a když se Hubáci octli v nesnázích kvůli parkovišti, obrátili se na Kubu s další prosbou. „Ten, kdo je na směně, musí zajít aspoň jednou denně zkontrolovat parkoviště. Bere si notýsek, kde jsou nahlášené SPZ a telefonní čísla členů, a pokud se objeví auto, které tam nemá co dělat, dále se to řeší. Jenže letos o Vánocích už obsahoval až příliš nečitelných záznamů a jen pár posledních volných stran,“ vysvětluje Kuba s nadsázkou. Pravda je, že tyto úkony lze řešit elegantněji, a tak Kuba vytvořil aplikaci, kterou celý proces výrazně zjednodušil. Navíc aplikace přehledně zaznamenává historii parkování a je možné vkládat nekonečně poznámek. Že to muselo dát spousta práce? „Ale mně se to vrací. Už jen to, že přijdu každé ráno do práce a vítají mě dva milé úsměvy. To není málo,“ odpovídá Kuba pohotově.

E-shop s oblíbeným nápojem

A jak s tím vším souvisí čaj? „Když v mých čtrnácti otevřeli u nás v Kutné Hoře čajovnu, byli jsme tam pořád. Jenže když jsem si chtěl později na studiích koupit kvalitní druh i domů, cena byla nad mé možnosti. Pil jsem a stále piju litry čaje a třeba množství za několikset bych vypil ani ne za víkend. Začal jsem se proto pídit po dodavatelích. “ Domluvil se s přáteli na hromadném odběru a brzy narazil na Kanadského dodavatele – ten mu poslal fantastické vzorky a všechno vypadalo nadějně. Jenže když došlo na objednávku, poštovné vycházelo na skoro 20 tisíc korun. Na nějakou dobu tedy pustil celý nápad k ledu. Když se k němu vrátil podruhé, znovu narazil, tentokrát na pravidla EU. „Čaj je řazen jako potravina, a tak se k němu vztahuje množství vyhlášek. Paní na krajské hygieně mi vysvětlila, že chtěl-li bych provozovnu s čajem, vztahují se na mě podobně přísná opatření jako na mlékárnu. Musel jsem  si pořídit např. laboratorně atestovanou lžíci –  bambusová nabírátka se prý vůbec nemají používat, “ upřesňuje Kuba své peripetie.

Neplánovaný pokrok

Až před 2,5 lety se mu podařilo najít slovenského dodavatele, díky kterému mohl skutečně začít. Založil e-shop Čajomat, v podstatě pro přátele, a byt si z velké části naplnil pytli nejrůznějších odrůd. Ke všem nabízeným položkám postupně připsal vlastní, obsáhlé vysvětlení přípravy i chuti a ceny čajů se snažil držet co nejníž. „Vždycky jsem to dělal jen tak pro radost ve volném čase. Neinvestoval jsem do reklamy a neplánoval rozšíření. Obliba čajů ale jednoznačně roste a já mám najednou víc a víc objednávek. Když pak mám během víkendu připravit 17 začátečnických sad po pěti vybraných vzorcích, připadám si jako Umpa-lumpa,“ říká pobaveně Kuba, který přemýšlí, jak se s novou situací vypořádat. Otázka Čajomatu je tak pro něj otevřená. Nicméně pokud máte nápad nebo prostě jen chuť na čaj, pište na [email protected].

Zpět na všechny příběhy